Dwór w Niedźwiedziu

Na blogu to dopiero trzeci dwór, ale wart szczególnej uwagi; zawitamy dziś galerią do podwąbrzeskiego Niedźwiedzia, gdzie w XIX wieku Jan Kucharski, dziedzic wsi wzniósł dwór, od 1882 roku w rękach rodu Mieczkowskich, który to w 12 salach dworu zbierał meble, miliatria, obrazy, udostępniane nawet przed 1939 rokiem do zwiedzania, następnie skonfiskowane w dużej części przez okupanta hitlerowskiego. W latach 1945-1986 w majątku mieścił się PGR, a od 1992 roku dwór przejęła Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa. Choć od kilkudziesięciu już lat dwór pozostaje w ruinie, to obecny właściciel tego wspaniałego zabytku (wpisanego do rejestru w 1960 roku; park – w 1984 roku) powoli i konsekwentnie remontuje dworskie obiekty. To niezwykłe miejsce znalazło się na kartach przygodowej książki dla dzieci pt. „Mataszkowie na ziemi wąbrzeskiej” (Tomasz Stochmal, Wyd. STOTOM 2018).

 • Miejsce: Niedźwiedź, gm. Dębowa Łąka, pow. wąbrzeski, woj. kujawsko-pomorskie
 • Data budowy: 2 poł. XIX w.
 • Stan: popadający w ruinę
 • Inne: –
 • Źródła: Wikipedia, Wikipedia, nid.pl, OpenStreetMap
 • Zdjęcia wykonane: 2014-08-28


3 uwagi do wpisu “Dwór w Niedźwiedziu

  • Ale jest coraz lepiej. Po wielu latach popadania w coraz większą ruinę dwór został zabezpieczony przez obecnego właściciela, który także przygotowuje dokumentację remontową, a obecnie remontuje jeden z budynków gospodarczych, w którym ma być muzeum. No i zadbał o park, bo jeszcze kilka lat temu to była istna dżungla.

   Polubione przez 1 osoba

 1. Pingback: Niedźwiedź… – Blog "Strefa Stojaqa"

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.