Fort VI w Toruniu

Dzisiejszą galerią zapraszam na, nieco dłuższą (71 zdjęć), wycieczkę do toruńskiego Fortu VI. Wzniesiony w latach 1887-1890 jest fortem pośrednim piechoty. Przez znaczną część swojej historii należał do wojska, w zależności od tego, w czyich rękach znajdował się Toruń. W okresie po IIWŚ fortem opiekował się Sztab Obrony Cywilnej, a obecnie obiekt znajduje się w rękach Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu i zapewne dzięki temu, choć historia go nie oszczędzała (uległ wielu przeobrażeniom, stąd jego stan historyczny oceniany jest przez znawców jako średni), jest zabezpieczony, zadbany, nadal użytkowany (na potrzeby Bractwa), co – niestety – nie zawsze jest regułą w przypadku innych tego typu zabytków.

  • Miejsce: Toruń, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1887-1890
  • Historia: 1910 – w sąsiedztwie fortu zbudowano warsztaty amunicyjne; 1911 – wokół fortu założono sieć kolczastą; 1912 – zamontowano agregat prądotwórczy; 1920 – załoga niemiecka część wyposażenia wywiozła, a część zniszczyła (m.in. urządzenia łączności; 1924-1939 – magazyn sprzętu saperskiego dla Zarządu Fortecznego Toruń; 1945 – w styczniu fort zajmowały pododdziały Wehrmachtu broniące miasta przed Armią Radziecką; 1971 – wpisanie fortu do rejestru zabytków
  • Stan: db
  • Inne: nazwa i numeracja niemiecka: IVa – Dohna; nazwa polska: Jarema Wiśniowiecki
  • Źródła: KOHR, Toruńskie Towarzystwo FortyfikacyjneWikipedia, Wikimapia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2014-02-23


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.