Dawny ratusz Podgórza w Toruniu

Ten, nieco przewrotny, tytuł dzisiejszej galerii wymaga wyjaśnienia. Bohaterem tego odcinka cyklu „Poniedziałek z Toruniem” jest ratusz Podgórza, dzisiaj (od 1938 roku) dzielnicy Torunia, ale do tego czasu samodzielnej osady, a w latach 1611-1833 i 1924-1938 – miasta. Jak każdy organizm miejski, Podgórz musiał posiadać siedzibę dla swoich władz. Prezentowany dziś zabytek został dla nich wzniesiony w 1907 roku i, choć nie pełni już od wielu lat swojej pierwotnej funkcji (dziś mieści m.in. przychodnię medyczną), nadal zachwyca formą i detalami architektonicznymi, choć lata użytkowania dla innych celów odcisnęły na nim swoje piętno (np. założone rolety antywłamaniowe na oknach), co psuje, niestety, cały zabytek.

  • Miejsce: Toruń, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1907
  • Stan: db
  • Inne: obecnie pełni funkcję m.in. przychodni medycznej
  • Źródła: Marcin Łęcki, Ocalić od zapomnienia. Dzielnice Torunia w zwierciadle historii: Podgórz, http://www.marcinlecki.pl, Toruń 2013; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2014-05-10


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.