Dworzec kolejowy Bydgoszcz Wschód

Odwiedzamy ponownie Bydgoszcz, jednak nie zaglądając do samego centrum, a nieco bardziej na wschód. Tu, od II poł. XIX wieku zbiegają się 2 ważne linie kolejowe: 18 Kutno – Piła i 209 Brodnica – Bydgoszcz Wschód; tu także od tego czasu stoi dworzec kolejowy Bydgoszcz Wschód. Bardzo ciekawa architektura, m.in. użyta cegła w dwóch kolorach, czynią z niego perełkę budownictwa kolejowego. Co z tego, skoro został zamknięty dla obsługi podróżnych (jedynie na części parteru znajduje się Izba Tradycji Bydgoskich Dróg Żelaznych z bardzo ciekawym zbiorem kolejowych eksponatów), a stojący obok budynek toalet kilka lat temu został zburzony… Szkoda. Tym bardziej, że po modernizacji części pasażerskiej stacji peron został odsunięty w kierunku zachodnim, przez co budynek dworca zupełnie stracił na znaczeniu.

  • Miejsce: Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data wybudowania: 1904
  • Stan: db
  • Inne: przy liniach kolejowych: 18 Kutno – Piła Główna i 209 Brodnica – Bydgoszcz Wschód
  • Źródła: Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2014-03-28


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.