Toruń na starych pocztówkach – 5

Dzisiejszy wpis to nie tylko krótka prezentacja starej pocztówki z przełomu wieków, to także wspomnienie Torunia nieistniejącego, już od prawie 100 lat. Konkretnie chodzi o pomnik (widoczny obok teatr opisywałem kilka tygodni temu) – Kriegerdenkmal – poświęcony poległym w walkach z Danią (w 1864 roku), Austrią (w 1866 roku) i Francją (w latach 1870-1871). Pomnik Poległych wzniesiono, co widać na pocztówce – na obszernym placu, za Bramą Chełmińską (dziś: Plac Teatralny), która wówczas kończyła swój żywot. Pomnik Poległych był bogato zdobiony dekoracyjnymi mozikami; uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod jego budowę miało miejsce 21 marca 1880 roku (w rocznicę urodzin cesarza Wilhelma), a odsłonięty został 18 października 1880 roku. Kilka miesięcy po tym wydarzeniu zaczęły się problemy techniczne z monumentem (m.in. odpadające fragmenty mozaiki), ciągnące się kilka lat; nigdy nie naprawiono go całkowicie. Swój żywot – ten największy pomnik Torunia – zakończył w 1920 roku, kiedy to został rozebrany przez władze polskie.

Prezentowana poniżej pocztówka powstała jeszcze przed 1920 rokiem, ale otrzymała już polską pieczątkę z podpisem, w którym nie ma mowy o pomniku, a jedynie o teatrze.

5

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.