Spacer ulicą Tadeusza Kościuszki – spacer 2

W ten, niemalże jesienny, dzień, pomimo połowy maja, zapraszam na kolejny spacer ulicą Tadeusza Kościuszki. Choć za oknem deszczowo i chłodno, to zdjęcia wprowadzą nas w cieplejszy i bardziej wiosenny nastrój, za sprawą pięknej pogody, którą także na nich widać.

Poprzedni spacer tą bardzo interesującą ulicą skończyliśmy, dochodząc do skrzyżowania z ulicą Łąkową. Przecinając ją dochodzimy do okazałej kamienicy pod numerem 23. Wg wikimapii (dostęp 17-05-2014) w kamienicy mieściła się dawniej poczta na Mokrem; obecnie część zajęta jest przez mieszkania, a część przez Centrum Profilaktyki Uzależnień „Zdrowa Rodzina”. Szkoda, że do kamienicy „doklejono” mini-pawilon ze sklepem, zupełnie nie pasujący do całości:

DSC_7242 kopia DSC_7243 kopiaSpójrzmy teraz na drugą stronę ulicy, z numerami parzystymi – niewątpliwie ciekawy i warty uwagi jest dom z muru pruskiego, pod numerem 20. Pochodzi zapewne z przełomu XIX i XX wieku; stan jego jednak nie jest najlepszy – choć użytkowany i zamieszkały, wydaje się mocno zaniedbany:

DSC_7248 kopiaDom ten sąsiaduje – stykając się bezpośrednio – z piękną kamienicą pod numerem 22; w mojej opinii, jedną z najciekawszych na całej ulicy. To obiekt narożny, z ciekawymi detalami architektonicznymi (m.in. postaci kobiece i męskie), choć dawno nie odnawiany i zniszczony nieco przez malunki, które trudno chyba nawet nazwać graffiti:

DSC_7234 kopia DSC_7255 kopiaDSC_7250 kopia DSC_7238 kopiaNa południe od kamienicy ulicę przecinają tory tramwajowe, o których pisałem przy okazji poprzedniego spaceru ulicą Kościuszki; wpasowują się już właśnie w samą odwiedzaną ulicę, prowadząc dalej aż do pętli przy Elanie:

DSC_7232 kopiaDo końca tego spaceru będziemy poruszać się już tylko po „parzystej”, południowej stronie ulicy – po północnej, aż do wylotu ulicy Świętopełka, nie znajduje się już nic godnego szczególnej uwagi.

Zupełnie inaczej, jeśli chodzi o stronę południową – natrafiamy tam na 2 budynki z muru pruskiego – obecnie o funkcjach mieszkalnych, a wcześniej (od 1933 – wikimapia, dostęp 17-05-2014) – szkolnych:

DSC_7241 kopia DSC_7240 kopiaDSC_7233 kopia DSC_7256 kopiaOba budynki dawnej szkoły na Mokrem sąsiadują z dość obszernym terenem, na którym stoi – od 1930 – kościół pw. Chrystusa Króla:

DSC_7226 kopia DSC_7227 kopiaTemat samego kościoła – na pewno obszerny, zostawię na inny wpis; dziś przypominam o kapliczkach, których zdjęcia na blogu dodawałem w ostatnich dniach i zwracam uwagę na interesującą bramę na teren przykościelny:

DSC_7225 kopiaOd strony samej ulicy Kościuszki, na ogrodzeniu możemy zobaczyć taką oto tabliczkę, informującą, że znajdujemy się w dzielnicy Mokre. Choć stan tabliczki woła o pomstę…:

DSC_7231 kopia

Tym samym dochodzimy do skrzyżowania z ulicą Wojska Polskiego i na tym kończymy 2. spacer ulicą Tadeusza Kościuszki. Następny będzie naznaczony głównie przez dość charakterystyczny budynek sprzed kilkudziesięciu lat, ale o tym wkrótce… Zapraszam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.