Toruń na starych pocztówkach – 4

30 września 1904 roku miało miejsce uroczyste otwarcie teatru toruńskiego, budowanego od lata 1903 roku, istniejącego i działającego do dzisiaj, obecnie im. Wilama Horzycy. Ten jeden z najbardziej charakterystycznych budynków wzniesionych na obrzeżach obecnego Starego Miasta, architektonicznie odróżniający się od wielu obiektów zbudowanych z czerwonej cegły i nieotynkowanych. Na dzisiaj dodanej pocztówce, pochodzącej z okresu między 1904 a 1920 rokiem, wydanej przez: J. Themal, Posen, widzimy wspomniany teatr w całej swej okazałości, co więcej – dużo bogatszy architektonicznie (m.in. o dwa pylony zwieńczone rzeźbami orłów) niż dzisiaj – najpierw w 1934, a następnie w latach 1941-1942 bogactwo architektonicznie teatru miejskiego w Toruniu zostało dość mocno uszczuplone, przez demontaż wielu elementów. W następnych wpisach na blogu wskażę dokładnie, o jakie detale chodzi.

4Źródło tekstu: Kucharzewska Joanna, “Architektura i urbanistyka Torunia w latach 1871-1920″, Wydawnictwo Neriton, Warszawa 2004, s. 202-203.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.