Most kolejowy w Toruniu

W dzisiejszym cyklu „Poniedziałek z Toruniem” galeria zabytku wyjątkowego – mostu kolejowego na Wiśle im. Ernesta Malinowskiego. Obiekt ten zbudowany został w latach 1870-1873, pierwotnie służył zarówno kolei, jak i pojazdom niekolejowym i pieszym. Jego całkowita długość wynosi 977 m. To nie tylko stalowa konstrukcja, ale także detale architektoniczne, zwłaszcza wieżyczki po obu stronach Wisły, do lat międzywojennych wyższe i zawierające rzeźby przedstawiające pruskich władców oraz płaskorzeźby ukazujące sceny z historii Prus. Dziś most ten służy wyłącznie kolei i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najważniejszych elementów krajobrazu toruńskiego.

  • Miejsce: Toruń, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1870-1873
  • Stan: bdb
  • Inne: na linii 353 Poznań Wschód – Żielieznodrożnyj
  • Źródła: Bogusław Dybaś, Kazimierz Walczak, Toruńska przeprawa i mosty na Wiśle, Towarzystwo Miłośników Torunia 1989;  Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2014-03-14, 2012-05-12


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.