Znaczki turystyczne

Dziś kilka słów o znaczkach turystycznych. To zarówno idea, jak i sam przedmiot-pamiątka. Pomysł wydawania znaczków narodził się w 1998 roku w Czechach i dość szybko rozprzestrzenił się na inne kraje, w tym Polskę. Polega na wydawaniu i rozpowszechnianiu znaczków, czyli drewnianych krążków (średnica = 60 mm, grubość = 8-10 mm), przedstawiających obiekt turystyczny (zabytek, pomnik przyrody, miasto, grzbiet gór itp.). Znaczki takie można nabyć (zazwyczaj w cenie 7 zł) tylko w miejscach je przedstawiających, ewentualnie – w razie braku w sprzedaży – udokumentować swój pobyt w takim miejscu i przedstawić go organizatorom – wtedy otrzymuje się znaczek drogą pocztową. Krążki te, wytwarzane wyłącznie w sposób ekologiczny (z drewna, wzór jest wypalany metalową matrycą), stanowią zarówno pamiątkę, jak i przedmiot kolekcji – dziś w Polsce można dostać 241 znaczków turystycznych. Organizatorzy proponują także spotkania kolekcjonerów oraz specjalną grę. Więcej szczegółów – na stronie http://znaczki-turystyczne.pl/.

Toruń, choć bogaty w wiele zabytków, posiada bardzo ubogi zestaw znaczków turystycznych – zaledwie 2 wzory: nr 303 przedstawia zespół staromiejski, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, nr 720 przedstawia Planetarium. Co ciekawe, żadnego z tych krążków nie udało mi się zdobyć bezpośrednio w miejscach dystrybucji. Szkoda, bo to z pewnością interesujący i zyskujący sobie coraz większą popularność, sposób promocji miejsc atrakcyjnych turystycznie. Toruń powinien w pełni uczestniczyć w idei znaczków turystycznych – a można zgłaszać kolejne miejsca do organizatorów, tworząc kolejne unikalne wzory krążka.

Scan2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.