Pomniki i tablice pamiątkowe Torunia – cz. 7

Tytuł cyklu dotyczącego pomników Torunia nieco rozwinąłem, gdyż coraz więcej i coraz częściej pojawiają się w nim także liczne tablice pamiątkowe. Dziś krótko przedstawię kolejną – tym razem dotyczącą Napoleona, a dokładnie – jego pobytu w Toruniu. Ale do rzeczy.

Prezentowana tablica została umieszczona na południowej ścianie gmachu głównej poczty przy Rynku Staromiejskim w roku 2006 i wskazuje, iż w dniach 2-6 czerwca 1812 roku „w domu, który stał w tym miejscu, mieszkał Napoleon”. Rzeczywiście, tak było, choć może niekoniecznie w domu, a w hotelu, który wówczas (do 1815 roku) nazywał się Hotel de Varsovie, a następnie Hotel Sanssouci; znany był także pod nazwą Pod Białym Orłem. Przechodząc z rąk do rąk, hotel funkcjonował do 1892 roku, kiedy to został zakupiony przez dyrekcję poczty, następnie wyburzony i na jego miejscu wzniesiono południową część obecnego gmachu poczty.

2014-02-09 TORUŃ - 006 mapa

Źródło: Aleksandra Kortas, „Befestigte Kneipe”. Toruńskie lokale gastronomiczne i hotele w XIX i na początku XX wieku w świetle ksiąg adresowych i lokalnej prasy, Wyd. Adam Marszałek, Toruń 2010, ss. 55-57.

Źródło mapy: Google Maps (dostęp: 2014-03-03)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.