Dawny zamek i opactwo benedyktyńskie w Płocku

Dzisiejsza galeria skupia w sobie w zasadzie dwa zabytki, choć stanowiące całość – to dawny zamek i opactwo benedyktyńskie w Płocku. Zamek powstał na przełomie XIII i XIV wieku, natomiast budynek opactwa w XVI w. Dość skomplikowana historia obu obiektów, połączonych i zależnych od siebie spowodowała, iż dziś mamy do czynienia z obiektem różnorodnym architektonicznie, lecz zadbanym i wciąż użytkowanym – obecnie przez Muzeum Diecezjalne.

  • Miejsce: Płock, woj. mazowieckie
  • Data budowy: przełom XIII/XIV w. (przekształcenie istniejącego grodu w zamek, obwiedziony murem obronnym; rozbudowa za panowania Kazimierza Wielkiego; zamieniony w ruinę w wyniku potopu szwedzkiego i wojny północnej; w XVI w. dobudowano obiekty opactwa benedyktyńskiego, w 1781 zajęte przez seminarium duchowne, a następnie (1866) przez gimnazjum żeńskie; XVIII/XIX w. rozebrano mury obronne zamku, pozostawiając basztę (przebudowaną ok. 1492 na dzwonnicę katedralną), Wieżę Szlachecką (obniżoną w 1796) i fragment muru
  • Stan: bdb
  • Inne: obecnie Muzeum Diecezjalne
  • Źródła: Przewodnik po Płocku, Płocki Instytut Wydawniczy, Płock 2011, s. 12-14 i 20-21; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2013-08-23


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.