Patroni toruńskich ulic – Fryderyk Skarbek

W kolejnym odcinku z cyklu „Patroni toruńskich ulic” przedstawię Fryderyka Floriana Skarbka, urodzonego 15 lutego 1792 w Toruniu, w którym mieszkał pierwsze 6 lat życia, po czym przeniósł się do Izbicy Kujawskiej. Po problemach rodzinnych zakończonych rozwodem rodziców młodego Fryderyka, wyjechał z matką do Żelazowej Woli, gdzie nabyła ona niewielki majątek. Po kilkuletnim okresie edukacji domowej, w 1895 młody Skarbek wstąpił do Liceum Warszawskiego (kierowanego przez Samuela Bogumiła Lindego). W latach 1809-1811 studiował w Paryżu języki obce, prawo karne, literaturę, chemię, geologię i nauki rolnicze. Po powrocie ze studiów rozpoczął karierę urzędniczą oraz działalność publicystyczną, która wskazywała go jako zwolennika liberalizmu gospodarczego. W latach 1818-1830 pracował na Uniwersytecie Warszawskim jako profesor ekonomii politycznej. W latach 20-tych XIX w. podróżował (m.in. do Saksonii, na Śląsk, do Francji), rozwijając swoje kolejne zainteresowania – tym razem zakładami karnymi i dobroczynnymi – pozwoliło mu to na działanie w tej dziedzinie (m.in. podejmował eksperymenty i reformy niektórych zakładów karnych, np. w Sieradzu). Od 1858 na emeryturze. Zmarł 25 listopada 1866 po krótkiej chorobie.

Fryderyk Skarbek był wszechstronnym intelektualistą. Pozostawił po sobie dzieła zarówno ekonomiczne (np. Gospodarstwo narodowe), jak i literackie (powieści – np. Życie i przypadki Faustyna Feliksa Doddoszach Dodosińskiego; sztuki teatralne – np. Pan domu), także historyczne (np. Dzieje Księstwa Warszawskiego) oraz dzienniki podróży i pamiętniki.

537px-Fryderyk_Skarbek

Źródło tekstu: Marian Biskup (red.), Wybitni ludzie dawnego Torunia, PWN 1982

Źródło zdjęcia/skanu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Fryderyk_Skarbek.PNG (dostęp: 2013-12-19)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.