Fort VII w Poznaniu

Kilka tygodni temu wizytowaliśmy Poznań, przebogaty w liczne zabytki, także XIX-wieczne fortyfikacje. W sierpniu br. miałem okazję zwiedzić lub tylko zobaczyć kilka z nich, m.in. Fort VII. Akurat ten zabytek udało mi jedynie zobaczyć – z zewnątrz, choć jego część udostępniona jest do zwiedzania ze względu na umiejscowione w niej Muzeum Martyrologii Wielkopolan (w czasie okupacji niemieckiej znajdowało się w tym forcie więzienie Gestapo oraz dokonano w nim mordu pacjentów szpitala psychiatrycznego w Owińskach). Mnie udało się zobaczyć i sfotografować część fortu, która obecnie znajduje się w prywatnych rękach – całość jest w dobrym stanie, m.in. dlatego, iż przez szereg lat fort znajdował się w rękach wojska.

  • Miejsce: Poznań, woj. wielkopolskie
  • Data budowy: 1876-1880
  • Stan: db
  • Inne: w lewej części fortu działa Muzeum Martyrologii Wielkopolan
  • Źródła: Jacek Biesiadka, Andrzej Gawlak, Szymon Kucharski, Mariusz Wojciechowski, Twierdza Poznań. O fortyfikacjach miasta Poznania, Wydawnictwo Rawelin, Poznań 2006, s. 212-213; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2013-08-25


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.