Toruń w książce – cz. 2

W drugim odcinku z cyklu „Toruń w książce” przedstawię jedną z moich ulubionych – „Architektura i urbanistyka Torunia w latach 1871-1920”, autorstwa Joanny Kucharzewskiej, pracującej w Zakładzie Historii Sztuki Nowoczesnej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Książka, która ukazała się w 2004 roku nakładem Wydawnictwa Neriton, na blisko 500 stronach ukazuje Toruń w okresie Cesarstwa Niemieckiego 1871-1920 (choć jeden z rozdziałów nakreśla także pokrótce kwestie urbanistyki i architektury w okresie Królestwa Pruskiego 1815-1871). Przedstawiony przez Autorkę okres był architektonicznie i urbanistycznie bardzo bogaty dla Torunia – powstało wówczas mnóstwo obiektów, które Joanna Kucharzewska pogrupowała w rozdziały (np. budynki urzędowe cywilne, architekturę sakralną, szkolną) i szczegółowo opisała, w każdym przypadku dołączając bądź to archiwalną fotografię, bądź to rysunek, bądź to plan opisywanego obiektu. Zdjęcia, ale już kolorowe i współczesne, pojawiają się także we wkładce na końcu książki. Całość uzupełniają biogramy architektów, odpowiedzialnych za obiekty z opisywanego okresu oraz bogate teksty źródłowe.

Z książki dowiemy się więc, jak wyglądały poszczególne koncepcje szpitala diakonisek przy ul. Batorego, w jakich okolicznościach dobudowano wieżę do, wówczas ewangelickiego, kościoła na Rynku Staromiejskim, czy też poznamy bardzo ważne i głębokie zależności rozwoju urbanistycznego Torunia od kierownictwa ówczesnej twierdzy.

„Architektura i urbanistyka Torunia w latach 1871-1920” jest podstawową lekturą dla wszystkich, którzy chcą poznać dokładnie historię wielu obiektów – różnego przeznaczenia – które, powstałe w opisywanym okresie, dotrwały do naszych czasów. Brakuje mi jedynie szerszego opisu toruńskich fortyfikacji (jest tylko kilka opisów w części dotyczącej lat 1815-1871), lecz wymagałoby to zwiększenia objętości książki blisko dwukrotnie, co jest w pełni zrozumiałe.

Bez nazwy-1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.