Fort III w Poznaniu

Poprzednia galeria przybliżyła nam nieco Wielkopolskę, dziś kontynuuję ten wątek, zmieniając zupełnie tematykę – na zabytkowe obiekty obronne. Zawitamy do samego Poznania, przebogatego w zabytki, także te mniej znane, do których należy Fort III, będący od końca XIX wieku elementem Twierdzy Poznań. Od 1972 znajduje się na terenie Ogrodu Zoologicznego, co jednak nie uchroniło go od częściowej dewastacji i zniszczenia. Miałem okazję zwiedzić go i sfotografować pod koniec sierpnia br., dzięki bardzo ciekawej akcji udostępnienia turystom części obiektów twierdzy, w tym właśnie Fortu III. Oby takie akcje organizowane były częściej (zainteresowanie było ogromne) i pozwoliły na zwiększenie opieki nad takimi zabytkami.

  • Miejsce: Poznań, woj. wielkopolskie
  • Data budowy: 1877-1881
  • Stan: dst/zły
  • Inne: od 1972 na terenie ogrodu zoologicznego
  • Źródła: Jacek Biesiadka, Andrzej Gawlak, Szymon Kucharski, Mariusz Wojciechowski, Twierdza Poznań. O fortyfikacjach miasta Poznania, Wydawnictwo Rawelin, Poznań 2006; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2013-08-24


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.