Ruiny zamku w Brodnicy

Dzisiejszą galerią zaglądamy ponownie do Brodnicy – dodając prawie 30 zdjęć chyba najsłynniejszego, a jednocześnie mało poznanego zabytku tego powiatowego miasta – zamku krzyżackiego, a ściśle rzecz biorąc – ruin, gdyż do naszych czasów (zamek wybudowano w XIV wieku) zachowały się głównie: wysoka na ponad 50 metrów wieża narożna oraz podziemia (część bez stropu). Wieża zamku pojawiała się i pojawia wielokrotnie na wielu pocztówkach, czy w przewodnikach. Natomiast podziemia warowni są mało znane, ale także bardzo atrakcyjne – wzbogacone przez wystawy tutejszego Muzeum.

  • Miejsce: Brodnica, pow. brodnicki, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: pocz. XIV w.; XVIII i XIX w. zdewastowany
  • Stan: db
  • Inne: wybudowany przez Krzyżaków; od 1479 siedziba królewskich starostów; od 1604 na zamku przebywała Anna Wazówna (siostra Zygmunta III Wazy)
  • Źródła: Sypek Agnieszka i Robert, Zamki i obiekty warowne – od Malborka do Torunia, Oficyna Wydawnicza Alma-Press, Warszawa, s. 36-37; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2013-05-01


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.