Zajezdnia tramwajowa w Toruniu

22 września br. miała miejsce kolejna edycja Europejskiego Dnia bez Samochodu. Z aparatem w ręku wybrałem się w odwiedziny do toruńskiej zajezdni tramwajowej przy ul. Sienkiewicza 24/26, istniejącej w tym miejscu od 1891 roku. Do dnia dzisiejszego zachowało się trochę elementów charakterystycznych dla pierwotnego wyglądu zajezdni (dotyczy to zwłaszcza budynku dyrekcji i hal napraw); zostały one w ostatnich kilku latach odrestaurowane, uwypuklając styl przełomu XIX i XX wieku, tak charakterystyczny dla obiektów tego typu. Pomimo widocznej znacznej przebudowy pozostałych budynków, dzięki odrestaurowaniu starego wozu tramwajowego, czy nawet rozkładu jazdy sprzed kilkudziesięciu lat, toruńska zajezdnia zachowała częściowo swój dawny charakter i jest dziś jednym z ciekawszych zabytków techniki w Grodzie Kopernika.

  • Miejsce: Toruń, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1891; rozbudowana m.in. 1914-1915
  • Stan: bdb
  • Inne:
  • Możliwość zwiedzania: tak (okazjonalnie)
  • Źródła: mzk-torun.pl, Jarosław Bartczak, Paweł Bohdziewicz, Wojciech Olszewski, Karolina Polcyn (red.), 115 lat komunikacji miejskiej w Toruniu, TZG „Zapolex”, Toruń 2006; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2012-09-22


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.