Dworzec kolejowy Toruń Miasto w Toruniu

Pozostajemy w kręgu obiektów kolejowych i – dosłownie po sąsiedzku tuneli toruńskich – dodaję galerię trzeciego dworca kolejowego Grodu Kopernika – Toruń Miasto. To stary obiekt, bo pochodzący z 1888 roku. Tuż przed II wojną światową został otynkowany, co (według mnie) spowodowało utratę ciekawego, pruskiego charakteru. I taki też był zamiar tych, którzy podjęli wówczas decyzję o przebudowie dworca. Dziś spełnia on swe pierwotne funkcje, a także wiele innych. W planach włodarzy Torunia jest podobno gruntowny jego remont i rewitalizacja. Zapraszam do galerii!

  • Miejsce: Toruń, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1888
  • Stan: db
  • Inne: otynkowany przed 1939; przy linii 353 Poznań Garbary – Żielieznodrożnyj; w budynku dworcowym mieszczą się obecnie kasy biletowe, siedziby firm prywatnych, kioski dla podróżnych i in.
  • Źródła: Kucharzewska Joanna, Architektura i urbanistyka Torunia w latach 1871-1920, Wydawnictwo Neriton, Warszawa 2004; praca zbiorowa, Mały atlas linii kolejowych Polski 2011, Wydawnictwo Eurosprinter, Rybnik 2011; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2012-01-14


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.