Dworzec kolejowy w Golubiu-Dobrzyniu

Kolejną galerią powracam na chwilę do ciepłych chwil tegorocznego września i wypadu do Golubia-Dobrzynia. Galerii zabytków z tego miasta będzie oczywiście więcej, tymczasem dodaję kilkanaście zdjęć jakże odmiennych od prezentowanych w – co najmniej – kilku ostatnich galeriach; zdjęcia te ukazują dworzec kolejowy w tym urokliwym mieście, a właściwie to, co z niego zostało. Nie znam jego stanu wewnętrznego, lecz z zewnątrz wygląda bardzo źle – odpadający tynk, okna i drzwi zabite deskami i płytami wiórowymi, naruszonymi przez meliniarzy, perony i tory zarośnięte po pas dziką trawą i zaśmiecone potłuczonymi butelkami itd, itd… Dworzec na przełomie wieków został zamknięty i ulega dewastacji. Światełkiem w tunelu może być rewitalizacja całej linii Bydgoszcz Wschód – Brodnica z przeznaczeniem na cele turystyczne, lecz w internecie pojawiła się informacja o wyburzeniu w maju 2011 przez PKP Nieruchomości obu nastawni, przy czym jedna z nich miała być przeznaczona na punkt informacji turystycznej… Sprawę na pewno będę śledził i badał, tymczasem zapraszam do – nieco smutnej – galerii. (Aktualizacja 2019-04-25: magazyn przy dworcu już nie istnieje, a plany rewitalizacji linii zostały porzucone – odcinek Brodnica – Kowalewo Pomorskie został rozebrany)

  • Miejsce: Golub-Dobrzyń, pow. golubsko-dobrzyński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1896/1900
  • Stan: zły
  • Inne: dworzec leżący przy linii kolejowej 209 Brodnica – Bydgoszcz Wschód
  • Źródła: praca zbiorowa, 75 lat Północnego Okręgu Kolei Państwowych, Wydawca: Północna Dyrekcja Kolei Państwowych, Gdańsk 1996; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2011-09-04


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.